Mivel a kezdetektől fogva az AMD termékeket részesítettem előnyben, mint az átlag, kispénzű user, aki mégis szeretne valami teljesítményt is a gépébe, ezért most szeretném nektek – remélem élvezetesen – bemutatni az AM3-as platformról AM4-es platformra történő váltásomat. Az előbb említett teljesítményt egy Intel párti ember mindig idézőjelben kell, hogy értse.
Hahaa… vagyis eddig így volt, de eljött a Ryzen korszaka az AMD-nél. A bemutatóm mentes mindenféle profizmustól és szerény is – nem mintha nem tudnék profi cikket írni 😛 Komolyra fordítva a szót, szórakoztató írásnak szánom, ami megkövetel némi „szakmai” ismeretet a jobb élvezhetőség kedvéért.
Az egész onnan indult, hogy az alig 3 éves AM3+-os FX 6300-as konfigom elkezdett rosszalkodni. Az utóbbi 1-2 héten szinte logaritmikusan nőtt a megbízhatatlansága. Random lefagyások, merevlemez és SSD elvesztések. ( mintha huss, lekaptam volna róluk menetközben a SATA kábelt. ) Ebből kifolyólag indulási nehézségek. Kábelek, meghajtók, stb.. cserélgetése, le és visszacsatlakoztatása során arra jutottunk öcsémmel, hogy alaplap és azon belül is lemezvezérlés lehet a ludas. A 3 éves konfig csak nálam robotolt 3 éve. Maga a chipset és a generáció életkorát nyugodtan megszorozhatjuk min. kettővel. Hárommal…
Hamar lezárva ezt a kis bekezdést, új hardver kell. Ha már új, akkor legyen platform váltás. Próbáltam alacsonyan tartani a költségeket, nem gamer gépet építek. ( Ha arra vársz, akkor hagyd is abba az olvasást ) Régi álmom, hogy beruházok egy Ryzen-re. A nagy Intel szorongató processzor családra. Az R7 370-es VGA kártya marad, a többi „kuka”. ( persze nem igaz, mert majd öcsém új életet lehel beléjük, hogy otthon talán még évekig szolgál az FX 6300-as )
Kiválasztás, QWL átnézés, hogy szeretni fogják-e egymást az alkatrészek és megrendelés. A Ryzen ilyen válogatós. Legalább is az elején azok voltak… Ezen nem futunk lyukra… Nem kiröhögni a Chieftec tápegységet. Egy FSP-t váltott ( ugye ez már nagyobb név? 😉 Ami zörgött, csattogott, stb… ) Hosszú évek óta látja el stabilan – papíron – 550 Watt-al a házat.
Kipakolva… ( Ha kicsit porosnak látszik, akkor nem csak annak látszik… )

A régi konfigban ugyanis a beépítő keret nélküli „földönfutó” SSD-k hajlamosak voltak melegedni. A HDD Sentinel legalábbis nagyon izgult értük néha.



A régi és az új konfiggal is készítettem pár általános, sablonos tesztet. Nincs osztott képernyős Youtube videó arról, hogy a jobb vagy a bal oldali ablakban veszel észre előbb 1 FPS-el többet két szinte egyforma CPU/GPU esetén. A tesztek csak csak általánosságban tartalmaznak CPU, GPU, SSD és memória értékeket, számokat. Pusztán csak az összehasonlítási arányszámok miatt. Van ahol nem is technikai paraméterek szerepelnek, hanem pl. hogy az egyik 4 Apple a másik meg 6 Apple. ( Almaaaa… De így hátha kidobja az Apple-t kereső embereknek is a cikket )
3D-s tesztekbe két okból sem folytam bele nagyon. Az egyik, hogy a VGA maradt a régi, ergo nem volt miért. A másik, hogy én akartam egy kis 3d MARK-ot vagy PC mark-ot, hogy mégis mennyit kamatoztat a VGA a gyorsabb kiszolgáló rendszerből, de egyik, ingyenes STEAM-es demo verziója sem volt hajlandó elindulni. Még jó, hogy ingyen van… Annyit tud is. Így maradtak az egyéb programok 3d-s tesztjei. Amint azt írtam arányszámnak jók.
Az AIDA pl. előre szólt, hogy ő Summit Ridge-s Ryzen-re még nem tud 100%-os pontos és hiteles mérést adni.. Még egy érv, hogy csak arányszámokról beszélünk. A régi konfig-on Win 7 futott, most Windows 10 van. 64 bit mindkettő. SSD a rendszer lemez és a tesztprogramok is ugyanarról az SSD-ről futottak. Egy kis csavar, hogy mindkét alkalommal az AIMP-ról hallgattam az online Pulsradio-t, szóval így maradt meg a hiteles összehasonlítás. 😛 A számokhoz jó nézegetést! Generációs különbség van a két konfig között. Ez minden számban látszik.
A Ryzen 3 1300X-et már úgy kell kezelni, mint egy „féláron” kapható i5-ös proci. A későbbiekben lehet még kibővítem a kép leírásokat… Van hozzájuk kommentem bőven, de most fáradt vagyok.



















Az User bench mark nem kispályázik. Neki mindkét konfig csak asztali PC. De a régi csak egy versenycsónak, addig az új már egy Csatahajó…

Köszönöm, hogy elolvastad!